AVX Corporation 18121C564KAT2A
18121C564KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C564KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C564KAT2A.pdf
Availability of 18121C564KAT2A
QUANTITY
18121C564KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C564KAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C564KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C564KAT2A
Related Links18121C5, 18121C564KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C564KAT2A Details Description
Related parts for 18121C564KAT2A
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17A TO-220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20QFN datasheet.pdf
HEADER 5POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 220V datasheet.pdf
FILTER SAW RF 433.92MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
SL SMT RA HDR 30 SAU 2POS datasheet.pdf
T3008, 2N/C+1N/O, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 5.6K OHM 20SOIC datasheet.pdf