AVX Corporation 1812AA102KATME
1812AA102KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812AA102KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
1812AA102KATME.pdf
Availability of 1812AA102KATME
QUANTITY
1812AA102KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AA102KATME
Internal Part NumberEIS-1812AA102KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AA102KATME
Related Links1812AA1, 1812AA102KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AA102KATME Details Description
Related parts for 1812AA102KATME
UNIFORM MIC 45-FLK 14 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS FMAL/FMAL 6M datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-27V 2.8A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf