AVX Corporation 1812AC162KAT1A
1812AC162KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812AC162KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1600PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC162KAT1A.pdf
Availability of 1812AC162KAT1A
QUANTITY
1812AC162KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC162KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812AC162KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC162KAT1A
Related Links1812AC1, 1812AC162KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC162KAT1A Details Description
Related parts for 1812AC162KAT1A
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 10NS 208QFP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCV8537 ADJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf
WHITE POLYESTER .9" X .25" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf