AVX Corporation 1812AC330KATME
1812AC330KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812AC330KATME
Brief Description
CAP CER 33PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
1812AC330KATME.pdf
Availability of 1812AC330KATME
QUANTITY
1812AC330KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812AC330KATME
Internal Part NumberEIS-1812AC330KATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812AC330KATME
Related Links1812AC3, 1812AC330KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812AC330KATME Details Description
Related parts for 1812AC330KATME
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER 32-PLCC TO 32-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X32 S-GRADE SC/PC datasheet.pdf
JFET N-CH 50V TO-71 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf