AVX Corporation 1812CC102KATME
1812CC102KATME picture photo
Mfg. Part Number
1812CC102KATME
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Datasheet Download
1812CC102KATME.pdf
Availability of 1812CC102KATME
QUANTITY
1812CC102KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812CC102KATME
Internal Part NumberEIS-1812CC102KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812CC102KATME
Related Links1812CC1, 1812CC102KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812CC102KATME Details Description
Related parts for 1812CC102KATME
IC SHIFT REG 8-BIT PISO 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf