AVX Corporation 1812GA561KAT3A
1812GA561KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1812GA561KAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA561KAT3A.pdf
Availability of 1812GA561KAT3A
QUANTITY
1812GA561KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA561KAT3A
Internal Part NumberEIS-1812GA561KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA561KAT3A
Related Links1812GA5, 1812GA561KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA561KAT3A Details Description
Related parts for 1812GA561KAT3A
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 35A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
MCU ENCORE LV 48MHZ 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 10 CONTAC datasheet.pdf