AVX Corporation 1812GA621KAT1A
1812GA621KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GA621KAT1A
Brief Description
CAP CER 620PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
1812GA621KAT1A.pdf
Availability of 1812GA621KAT1A
QUANTITY
1812GA621KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GA621KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GA621KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GA621KAT1A
Related Links1812GA6, 1812GA621KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GA621KAT1A Details Description
Related parts for 1812GA621KAT1A
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf