AVX Corporation 1812GC122MAT1A
1812GC122MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC122MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC122MAT1A.pdf
Availability of 1812GC122MAT1A
QUANTITY
1812GC122MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC122MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC122MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC122MAT1A
Related Links1812GC1, 1812GC122MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC122MAT1A Details Description
Related parts for 1812GC122MAT1A
DAUGHTER CARD W/SI3201 INTERFACE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IC MCU ARM7 ROMLESS 144BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4-48" CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf