AVX Corporation 1812GC392MAT1A
1812GC392MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC392MAT1A
Brief Description
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC392MAT1A.pdf
Availability of 1812GC392MAT1A
QUANTITY
1812GC392MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC392MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC392MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC392MAT1A
Related Links1812GC3, 1812GC392MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC392MAT1A Details Description
Related parts for 1812GC392MAT1A
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
ENDPLATE 4/SAK 10 KRG BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HLD 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10DFN datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 15 OHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf