AVX Corporation 1812GC470KAT1A\SB
1812GC470KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812GC470KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 47PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC470KAT1A\SB.pdf
Availability of 1812GC470KAT1A\SB
QUANTITY
1812GC470KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC470KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812GC470KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC470KAT1A\SB
Related Links1812GC47, 1812GC470KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC470KAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812GC470KAT1A\SB
JUMPER 16MM 138A FOR ZDU 35 datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.1V ODRN 4SOP datasheet.pdf
IC BUS SWTICH 8BIT HI 20-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf