AVX Corporation 1812GC472MAT1A
1812GC472MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812GC472MAT1A
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
1812GC472MAT1A.pdf
Availability of 1812GC472MAT1A
QUANTITY
1812GC472MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812GC472MAT1A
Internal Part NumberEIS-1812GC472MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812GC472MAT1A
Related Links1812GC4, 1812GC472MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812GC472MAT1A Details Description
Related parts for 1812GC472MAT1A
RES 1.1K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H GOLD datasheet.pdf