Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF5490V
ERJ-P6WF5490V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF5490V
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF5490V.pdf
Availability of ERJ-P6WF5490V
QUANTITY
ERJ-P6WF5490V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF5490V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF5490V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF5490V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF5490V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF5490V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF5490V
BOX ABS BLACK 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
9P FEMALE PC THRU HOLE datasheet.pdf
METRAL 4RX7M RA RCP STB datasheet.pdf
CONN 10POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf