AVX Corporation 1812HC102KAZ1A
1812HC102KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
1812HC102KAZ1A
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
1812HC102KAZ1A.pdf
Availability of 1812HC102KAZ1A
QUANTITY
1812HC102KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812HC102KAZ1A
Internal Part NumberEIS-1812HC102KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812HC102KAZ1A
Related Links1812HC1, 1812HC102KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812HC102KAZ1A Details Description
Related parts for 1812HC102KAZ1A
IC REGISTERED TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
RES 3.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC CTLR SYNC BUCK 8-BIT 32-MLP datasheet.pdf
LAMP T1.25 TELE SLIDE L 30V .02A datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 8GBIT 168BGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 3POS 6' datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf