AVX Corporation 1812JA101JAT1A\SB
1812JA101JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1812JA101JAT1A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 4KV NP0 1812
Datasheet Download
1812JA101JAT1A\SB.pdf
Availability of 1812JA101JAT1A\SB
QUANTITY
1812JA101JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812JA101JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-1812JA101JAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812JA101JAT1A\SB
Related Links1812JA10, 1812JA101JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812JA101JAT1A\SB Details Description
Related parts for 1812JA101JAT1A\SB
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 6V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.23A TO92-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK50H/AE50M/HPK50H datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 500MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.73V 500MW SOD80 datasheet.pdf