AVX Corporation 1812JA220JATME
1812JA220JATME picture photo
Mfg. Part Number
1812JA220JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 4KV NP0 1812
Datasheet Download
1812JA220JATME.pdf
Availability of 1812JA220JATME
QUANTITY
1812JA220JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812JA220JATME
Internal Part NumberEIS-1812JA220JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812JA220JATME
Related Links1812JA2, 1812JA220JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812JA220JATME Details Description
Related parts for 1812JA220JATME
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC SMPL 12BIT 65MSPS 48TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 200VAC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND NICHIA WIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf