API Delevan 1812R-473G
1812R-473G picture photo
Mfg. Part Number
1812R-473G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 200MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
1812R-473G.pdf
Availability of 1812R-473G
QUANTITY
1812R-473G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812R-473G
Internal Part NumberEIS-1812R-473G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±2%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.190" (4.83mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812R-473G
Related Links1812R, 1812R-473G Datasheet, API Delevan Distributor
1812R-473G Details Description
Related parts for 1812R-473G
Crystal 4.0960MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
WIRE STRIPPING HAND TOOL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf