AVX Corporation 1812SC101KAT1A
1812SC101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812SC101KAT1A
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812SC101KAT1A.pdf
Availability of 1812SC101KAT1A
QUANTITY
1812SC101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812SC101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812SC101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812SC101KAT1A
Related Links1812SC1, 1812SC101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812SC101KAT1A Details Description
Related parts for 1812SC101KAT1A
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED WHT 1.9X3.19" datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 1.3GBPS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 105MSPS SGL 68-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 1.33A 150 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 6K OHM 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf