EPCOS (TDK) B32621A5104J289
B32621A5104J289 picture photo
Mfg. Part Number
B32621A5104J289
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
Datasheet Download
B32621A5104J289.pdf
Availability of B32621A5104J289
QUANTITY
B32621A5104J289 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32621A5104J289
Internal Part NumberEIS-B32621A5104J289
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package3,320
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32621
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32621A5104J289
Related LinksB32621A, B32621A5104J289 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32621A5104J289 Details Description
Related parts for B32621A5104J289
FIXED IND 18UH 1.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE DRVR VREG/2PT REG 8-SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf