AVX Corporation 1812WC102KAT1A
1812WC102KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1812WC102KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812
Datasheet Download
1812WC102KAT1A.pdf
Availability of 1812WC102KAT1A
QUANTITY
1812WC102KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812WC102KAT1A
Internal Part NumberEIS-1812WC102KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812WC102KAT1A
Related Links1812WC1, 1812WC102KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1812WC102KAT1A Details Description
Related parts for 1812WC102KAT1A
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN IDC 20POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN CABLE ASY SFP+ 26AWG M-M 5M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 80MA 13 OHM TH datasheet.pdf
POT 80 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf