Panasonic Electric Works DK1A-24V-F
DK1A-24V-F picture photo
Mfg. Part Number
DK1A-24V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
DK1A-24V-F.pdf
Availability of DK1A-24V-F
QUANTITY
DK1A-24V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DK1A-24V-F
Internal Part NumberEIS-DK1A-24V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time8ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DK1A-24V-F
Related LinksDK1A-, DK1A-24V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DK1A-24V-F Details Description
Related parts for DK1A-24V-F
FIXED IND 1MH 550MA 1.82 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS .100 TIN datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W T18 datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE P.C.B.CONN10P.G datasheet.pdf
TVPS02RF-11-98P W/ PCB CON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf