AVX Corporation 18255A472JAT2A
18255A472JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18255A472JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1825
Datasheet Download
18255A472JAT2A.pdf
Availability of 18255A472JAT2A
QUANTITY
18255A472JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18255A472JAT2A
Internal Part NumberEIS-18255A472JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18255A472JAT2A
Related Links18255A4, 18255A472JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18255A472JAT2A Details Description
Related parts for 18255A472JAT2A
CONN TERM MALE 18-22AWG TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 4CHAR 5MM ORN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 1506 datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 40M datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf