AVX Corporation 18255C473KAT2A
18255C473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18255C473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1825
Datasheet Download
18255C473KAT2A.pdf
Availability of 18255C473KAT2A
QUANTITY
18255C473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18255C473KAT2A
Internal Part NumberEIS-18255C473KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18255C473KAT2A
Related Links18255C4, 18255C473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18255C473KAT2A Details Description
Related parts for 18255C473KAT2A
CONN HEADER 33POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 38.4MM SQ PVC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 40mA Backlight 24-WQFN (4x5) datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 540 I/O 724BGA datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 12W datasheet.pdf