AVX Corporation 1825AA302JAT1A
1825AA302JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AA302JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3000PF 1KV NP0 1825
Datasheet Download
1825AA302JAT1A.pdf
Availability of 1825AA302JAT1A
QUANTITY
1825AA302JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AA302JAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AA302JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AA302JAT1A
Related Links1825AA3, 1825AA302JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AA302JAT1A Details Description
Related parts for 1825AA302JAT1A
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16-SSOP datasheet.pdf
TRANSDCR DGTL RS485 300VAC/5AAC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL MONOBLOCK HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf