AVX Corporation 1825AC103KAT3A\SB
1825AC103KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825AC103KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC103KAT3A\SB.pdf
Availability of 1825AC103KAT3A\SB
QUANTITY
1825AC103KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC103KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825AC103KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC103KAT3A\SB
Related Links1825AC10, 1825AC103KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC103KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825AC103KAT3A\SB
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf