AVX Corporation 1825AC123KAT9A
1825AC123KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC123KAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC123KAT9A.pdf
Availability of 1825AC123KAT9A
QUANTITY
1825AC123KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC123KAT9A
Internal Part NumberEIS-1825AC123KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC123KAT9A
Related Links1825AC1, 1825AC123KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC123KAT9A Details Description
Related parts for 1825AC123KAT9A
OSC XO 17.734476MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
IC MPU M683XX 16MHZ 132PGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSR HALL EFF DGTL LATCH SOT23W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DEMO KIT OMRON NE1A-1 DBL PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf