AVX Corporation 1825AC562KAT1A
1825AC562KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1825AC562KAT1A
Brief Description
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
1825AC562KAT1A.pdf
Availability of 1825AC562KAT1A
QUANTITY
1825AC562KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825AC562KAT1A
Internal Part NumberEIS-1825AC562KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825AC562KAT1A
Related Links1825AC5, 1825AC562KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825AC562KAT1A Details Description
Related parts for 1825AC562KAT1A
LED 3MM R/A WHITE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf