AVX Corporation 1825SC472KAT3A\SB
1825SC472KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
1825SC472KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1825
Datasheet Download
1825SC472KAT3A\SB.pdf
Availability of 1825SC472KAT3A\SB
QUANTITY
1825SC472KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 1825SC472KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-1825SC472KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1825SC472KAT3A\SB
Related Links1825SC47, 1825SC472KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
1825SC472KAT3A\SB Details Description
Related parts for 1825SC472KAT3A\SB
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD REEL LAMP 50' 16-3CORD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SSOP datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf