NorComp 183-025-213R181
183-025-213R181 picture photo
Mfg. Part Number
183-025-213R181
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
183-025-213R181.pdf
Availability of 183-025-213R181
QUANTITY
183-025-213R181 Order Process
Ship out your order
Specifications of 183-025-213R181
Internal Part NumberEIS-183-025-213R181
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents183-025-213R181 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model183-025-213R(1x,4x,54,57)1.pdf183-025-213R(1x,4x,54,57)1.stp183-025-213R(1x,4x,54,57)1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series183
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)183-025-213R181
Related Links183-025, 183-025-213R181 Datasheet, NorComp Distributor
183-025-213R181 Details Description
Related parts for 183-025-213R181
IDC CABLE - MKC16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
MULTIFITING MK2 HSG TAB AR 10A datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 3V datasheet.pdf