Cornell Dubilier Electronics 184683K250RCA-F
184683K250RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
184683K250RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
184683K250RCA-F.pdf
Availability of 184683K250RCA-F
QUANTITY
184683K250RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184683K250RCA-F
Internal Part NumberEIS-184683K250RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184683K250RCA-F
Related Links184683K, 184683K250RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184683K250RCA-F Details Description
Related parts for 184683K250RCA-F
BOX ALUM UNPAINTED 2.77"LX2.25"W datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 4M 20PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 2A DIN MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO SOT25 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf