Cornell Dubilier Electronics 184684K63RCA-F
184684K63RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
184684K63RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
184684K63RCA-F.pdf
Availability of 184684K63RCA-F
QUANTITY
184684K63RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184684K63RCA-F
Internal Part NumberEIS-184684K63RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184684K63RCA-F
Related Links184684K, 184684K63RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184684K63RCA-F Details Description
Related parts for 184684K63RCA-F
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 2POS W/O GUIDES datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED 3MM TRI-LEVEL 660NM RED DIFF datasheet.pdf
HDM BP POLAR/GUIDE OPT ST 30SAU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.37 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 120A D-67 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf