JST Sales America Inc. 18FMN-BMTR-A-TB
18FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
18FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 18POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
18FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 18FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
18FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 18FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-18FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18FMN-BMTR-A-TB
Related Links18FMN-B, 18FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
18FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 18FMN-BMTR-A-TB
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR26K/MC26F/MKR26K datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER ASK/FSK SGL TSSOP16 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
42U VERTICAL CABLE TRAY FOR C4 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf