3M 19.05MM-20.57MM-25-8815
19.05MM-20.57MM-25-8815 picture photo
Mfg. Part Number
19.05MM-20.57MM-25-8815
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
19.05MM X 20.57MM 1=25/PK
Datasheet Download
19.05MM-20.57MM-25-8815.pdf
Availability of 19.05MM-20.57MM-25-8815
QUANTITY
19.05MM-20.57MM-25-8815 Order Process
Ship out your order
Specifications of 19.05MM-20.57MM-25-8815
Internal Part NumberEIS-19.05MM-20.57MM-25-8815
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
MSDS Material Safety Datasheet8805,8810,8815,8820 MSDS
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series8815
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline20.57mm x 19.05mm
Thickness0.015" (0.381mm)
MaterialAcrylic
AdhesiveAdhesive - Both Sides
Backing, CarrierPolyethylene-Terephthalate (PET)
ColorWhite
Thermal Resistivity1.20°C/W
Thermal Conductivity0.6 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19.05MM-20.57MM-25-8815
Related Links19.05MM-20., 19.05MM-20.57MM-25-8815 Datasheet, 3M Distributor