NorComp 191-015-113L551
191-015-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
191-015-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
191-015-113L551.pdf
Availability of 191-015-113L551
QUANTITY
191-015-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-015-113L551
Internal Part NumberEIS-191-015-113L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-015-113.pdf191-015-113-Lxx1.stp191-015-113-Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series191
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester Thermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-015-113L551
Related Links191-015, 191-015-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
191-015-113L551 Details Description
Related parts for 191-015-113L551
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 24V 5V +/-12V 200W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20KA datasheet.pdf
30.5MM LOW P HS ASSY datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.25" .063" BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
12-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf