NorComp 191-037-223R001
191-037-223R001 picture photo
Mfg. Part Number
191-037-223R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
191-037-223R001.pdf
Availability of 191-037-223R001
QUANTITY
191-037-223R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 191-037-223R001
Internal Part NumberEIS-191-037-223R001
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model191-037-223.pdf191-037-223Rxx1.stp191-037-223Rxx1.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationPress-Fit
FeaturesShielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)191-037-223R001
Related Links191-037, 191-037-223R001 Datasheet, NorComp Distributor
191-037-223R001 Details Description
Related parts for 191-037-223R001
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 40SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 12POS .100 T/H AU datasheet.pdf
RES 232K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf