NorComp 194-062-113L171
194-062-113L171 picture photo
Mfg. Part Number
194-062-113L171
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
194-062-113L171.pdf
Availability of 194-062-113L171
QUANTITY
194-062-113L171 Order Process
Ship out your order
Specifications of 194-062-113L171
Internal Part NumberEIS-194-062-113L171
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series194
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGround Strap, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)194-062-113L171
Related Links194-062, 194-062-113L171 Datasheet, NorComp Distributor
194-062-113L171 Details Description
Related parts for 194-062-113L171
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS TIN T/H datasheet.pdf
DISCR SMD FOR TOSHIBA TA31275FN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf