NorComp 195-015-113L551
195-015-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
195-015-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-015-113L551.pdf
Availability of 195-015-113L551
QUANTITY
195-015-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-015-113L551
Internal Part NumberEIS-195-015-113L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-015-113Lxx1.pdf195-015-113Lxx1.stp195-015-113Lxx1.igs
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-015-113L551
Related Links195-015, 195-015-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
195-015-113L551 Details Description
Related parts for 195-015-113L551
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
TERMINAL NAILCLIP 10PK VIOLET datasheet.pdf
IC VOLT DET 3.08V OD SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HAR MIK 36P MA BELLOW DE CABLE A datasheet.pdf
1/8" FRAY RESIS FR BRDD SLVNG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf