Vishay/Sprague 195D104X9050C2T
195D104X9050C2T picture photo
Mfg. Part Number
195D104X9050C2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 0905
Datasheet Download
195D104X9050C2T.pdf
Availability of 195D104X9050C2T
QUANTITY
195D104X9050C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D104X9050C2T
Internal Part NumberEIS-195D104X9050C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0905 (2114 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.39mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D104X9050C2T
Related Links195D104, 195D104X9050C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D104X9050C2T Details Description
Related parts for 195D104X9050C2T
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 15NS 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf