Vishay/Sprague 195D105X5035S4T
195D105X5035S4T picture photo
Mfg. Part Number
195D105X5035S4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 5% 1507
Datasheet Download
195D105X5035S4T.pdf
Availability of 195D105X5035S4T
QUANTITY
195D105X5035S4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D105X5035S4T
Internal Part NumberEIS-195D105X5035S4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D105X5035S4T
Related Links195D105, 195D105X5035S4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D105X5035S4T Details Description
Related parts for 195D105X5035S4T
LED RED 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight, Lighting 16-SSOP datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/03/90F SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
2.0MM PITCH HEADER,DIP 12P datasheet.pdf