Vishay/Sprague 195D686X9010R2T
195D686X9010R2T picture photo
Mfg. Part Number
195D686X9010R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
195D686X9010R2T.pdf
Availability of 195D686X9010R2T
QUANTITY
195D686X9010R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D686X9010R2T
Internal Part NumberEIS-195D686X9010R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D686X9010R2T
Related Links195D686, 195D686X9010R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D686X9010R2T Details Description
Related parts for 195D686X9010R2T
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 2.58"W datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1400V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY 120" RP SMA MALE-FEM datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN 16POS MALE R/A datasheet.pdf