NorComp 196-015-113L001
196-015-113L001 picture photo
Mfg. Part Number
196-015-113L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
196-015-113L001.pdf
Availability of 196-015-113L001
QUANTITY
196-015-113L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 196-015-113L001
Internal Part NumberEIS-196-015-113L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model196-015-113Lxx1.pdf196-015-113Lxx1.stp196-015-113Lxx1.igs
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series196, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)196-015-113L001
Related Links196-015, 196-015-113L001 Datasheet, NorComp Distributor
196-015-113L001 Details Description
Related parts for 196-015-113L001
RES 374K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK SEMI RGD 3/16" X 4' datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf