NorComp 197-078-213L551
197-078-213L551 picture photo
Mfg. Part Number
197-078-213L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
197-078-213L551.pdf
Availability of 197-078-213L551
QUANTITY
197-078-213L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 197-078-213L551
Internal Part NumberEIS-197-078-213L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model197-078-213Lxx1.pdf197-078-213Lxx1.stp197-078-213Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series197, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)197-078-213L551
Related Links197-078, 197-078-213L551 Datasheet, NorComp Distributor
197-078-213L551 Details Description
Related parts for 197-078-213L551
PANEL PHENOLIC 7 3/8X8 3/8" BLK datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 78POS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf