TDK Corporation CGJ2B2X7R1H152K050BA
CGJ2B2X7R1H152K050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ2B2X7R1H152K050BA
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGJ2B2X7R1H152K050BA.pdf
Availability of CGJ2B2X7R1H152K050BA
QUANTITY
CGJ2B2X7R1H152K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ2B2X7R1H152K050BA
Internal Part NumberEIS-CGJ2B2X7R1H152K050BA
Standard Package1
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ2B2X7R1H152K050BA
Related LinksCGJ2B2X7R1, CGJ2B2X7R1H152K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ2B2X7R1H152K050BA Details Description
Related parts for CGJ2B2X7R1H152K050BA
JUMPER-H1500TR/A3049G/X 4" datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARL 8-DIP GW datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf