Vishay/Sprague 199D156X0016C1V1E3
199D156X0016C1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0016C1V1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0016C1V1E3.pdf
Availability of 199D156X0016C1V1E3
QUANTITY
199D156X0016C1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0016C1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0016C1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0016C1V1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0016C1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0016C1V1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0016C1V1E3
HEADER OPEN .025"DIA .400 28POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 21POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf