Vishay/Sprague 199D156X0016C6B1E3
199D156X0016C6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0016C6B1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0016C6B1E3.pdf
Availability of 199D156X0016C6B1E3
QUANTITY
199D156X0016C6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0016C6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0016C6B1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0016C6B1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0016C6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0016C6B1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0016C6B1E3
RES SMD 14K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH FPS LOW EMI HE 8-LSOP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.51"L X 3.51"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 16 V datasheet.pdf