Vishay/Dale CRCW120662R0JNEB
CRCW120662R0JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120662R0JNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120662R0JNEB.pdf
Availability of CRCW120662R0JNEB
QUANTITY
CRCW120662R0JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120662R0JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW120662R0JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120662R0JNEB
Related LinksCRCW1206, CRCW120662R0JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120662R0JNEB Details Description
Related parts for CRCW120662R0JNEB
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CABLE TIE MINI GREEN 3.9" datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.42KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf