Vishay/Sprague 199D225X0050C6V1E3
199D225X0050C6V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D225X0050C6V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D225X0050C6V1E3.pdf
Availability of 199D225X0050C6V1E3
QUANTITY
199D225X0050C6V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D225X0050C6V1E3
Internal Part NumberEIS-199D225X0050C6V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D225X0050C6V1E3
Related Links199D225X0, 199D225X0050C6V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D225X0050C6V1E3 Details Description
Related parts for 199D225X0050C6V1E3
IC HEX INVERTER 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
REPOSITIONABLE TAPE 1/2"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf