Vishay/Sprague 199D225X5016A1V1E3
199D225X5016A1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D225X5016A1V1E3
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 5% RADIAL
Datasheet Download
199D225X5016A1V1E3.pdf
Availability of 199D225X5016A1V1E3
QUANTITY
199D225X5016A1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D225X5016A1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D225X5016A1V1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D225X5016A1V1E3
Related Links199D225X5, 199D225X5016A1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D225X5016A1V1E3 Details Description
Related parts for 199D225X5016A1V1E3
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VRAL SERIES 3: 1 RATIO FRAME datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf