Vishay/Sprague 199D225X9050C2B1E3
199D225X9050C2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D225X9050C2B1E3
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D225X9050C2B1E3.pdf
Availability of 199D225X9050C2B1E3
QUANTITY
199D225X9050C2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D225X9050C2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D225X9050C2B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D225X9050C2B1E3
Related Links199D225X9, 199D225X9050C2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D225X9050C2B1E3 Details Description
Related parts for 199D225X9050C2B1E3
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
N CLAMP STYLE PLUG BELDEN 9880 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 29MM datasheet.pdf