Vishay/Sprague 199D474X0050A1V1E3
199D474X0050A1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X0050A1V1E3
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D474X0050A1V1E3.pdf
Availability of 199D474X0050A1V1E3
QUANTITY
199D474X0050A1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X0050A1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X0050A1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X0050A1V1E3
Related Links199D474X0, 199D474X0050A1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X0050A1V1E3 Details Description
Related parts for 199D474X0050A1V1E3
DSUB CABLE - CFP25G/AE25M/X datasheet.pdf
MAT RUBBER KIT 24X48".06" DK GRY datasheet.pdf
CABLE CAT.5E SHIELDED YELLOW 10M datasheet.pdf
CONV DC/DC DUAL 15VOUT 30W HTSNK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMCJ datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf