GeneSiC Semiconductor MBRH120100R
MBRH120100R picture photo
Mfg. Part Number
MBRH120100R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 120A D-67
Datasheet Download
MBRH120100R.pdf
Availability of MBRH120100R
QUANTITY
MBRH120100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRH120100R
Internal Part NumberEIS-MBRH120100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRH120100R
Related LinksMBRH1, MBRH120100R Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MBRH120100R Details Description
Related parts for MBRH120100R
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .125" 10POS THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf